Jau vairākus mēnešus darbojos ar automatizāciju internetā. Lielākoties ar risinājumiem, kurus agrāk neizmantoju. Automatizācija palīdzēja man atrast manas automašīnas un tā palīdzēja arī atrast izdevīgu īres dzīvokli pašā Rīgas centrā (daudz lētāk kā Rīgas mikrorajonos). Manā gadījumā visa automatizācija notiek internetā un ar datiem, kas ir pieejami publiski. Mans pirmais veiksmīgais pasīvais pakalpojums – mājas lapu hostings – turējās uz dažiem koda gabaliņiem, līdz tas bija novecojis un jaunu veidot nebija izdevīgi, jo mājas lapu uzturēšana ir palikusi (ļoti) lēta (ja to dara pats).
Satura rādītājs
- Sludinājumos: programmētāji sazinās pirmie
- Ziņas, jaunumi, notikumi
- Politiķi un partijas
- Automatizēti sociālie tīkli un platformas
- … un daudzas citas lietas, ko automatizēt ikdienā
Sludinājumos: programmētāji sazinās pirmie
Vai zvana tie, kuriem ir atbilstošas aplikācijas (vai programmas). Tā vismaz, man paskaidroja vairāki dzīvokļu īpašnieki, kad arī apzvanījām, meklējot dzīvokli Rīgā. Jau pēc pirmajām reizēm sapratu, ka pirmās 5-10 minūtes, kopš publicēts sludinājums, nav jēgas zvanīt, jo ar kādu jau notiek saruna.
Mans dzīvokļa un automašīnas skripts darbojās uz SS.COM sludinājumu portāla informatīvās bāzes un varēja veiksmīgi apskatīties interesējošos sludinājumus Google Sheets. Tagad to pašu var panāk arī Excel (ja ir internets un/vai Office 360). Zinu tikai to, ka toreizējais sākotnējais risinājums nebija mans, bet es to pielāgoju savām vajadzībām, ko vēlāk pilnībā pārtaisīju un tagad nekustamos īpašumus jau meklē gudrāks robots.
Cik apskatījos, lielāko daļu nekustamo īpašumu sludinājumu portālu nodrošina tādā vai citādākā veidā iegūt ātri informāciju par manis interesējošiem īpašumiem. Tiesa, ir arī tādi, kā city24.lv kur pasākums ir piņkerīgāks, bet tā kā pasākums nav uz ātrumu vienmēr un meklēšanu esmu iepauzējis, tad par city24.lv domāšu tad, kad kļūs atkal aktuāli. Tikmēr var uzkrāt datus, lai apskatītos tendences un salīdzinātu cenu kāpumu un/vai kritumu.
Ziņas, jaunumi, notikumi
Esmu slinks mājas lapu apmeklētājs. Ja ir iespējasm ziņas saņemt RSS formātā, labprāt piesakos šim variantam.
Diemžēl ne visi resursi dod pilnu rakstu (tai skaitā šis), jo tad neviens neapmeklētu lapu un nevarētu pārdot reklāmas skatījumus. Te gan gadās, ka medijiem nepatīk, ja kādam ziņu lasītājs ir publiski pieejama, piemēram, TVNET.lv raksta iesniegumus policijā, ja tiek šāds RSS izlikts publiskai lasīšanai citādākā veidā.
TVNET gadījums un vēl šis un tas ir arī iemesls kādēļ mans ziņu lasītājs nav publiski palaists, nav arī nosaukuma vēl, iespējams, tas būs ePub.lv … vai kaut kas cits.
LSM.lv šajā ziņā ir pateicīgs, jo saturs drīkst tik atkalizmantots. Ja kāds seko līdzi Latvijas sabiedriskajam medijam, ātri vien pamanīs cik daudz satura tiek radīts, ne tikai teksta veidā, bet arī video un audio. Ne velti tās ir ziņas gandrīz 24 stundas dienā. Reiz mēģināju viņu YouTube saturu sakopot smuki – pie 52 000 video pazuda pacietība, vieta datorā (vai uz servera) un aprēķināju, ka nav finansiāli izdevīgi mēģināt klasificēt tik lielu apjumu video.
Blogi
Šeit pirmsākumi ir nekur.lv, kurš izskatās ir zaudējis savu lasītāju logi, spiežot pēc klikšķiem statistikā. Tomēr tas ir labs piemērs tam, kā varētu izskatīties mans ziņu lasītājs (satura ziņā), kad būšu ticis skaidrībā ar likumdošanu un atļaujām.
Latvijas YouTube video vienuviet – Vlogs.lv
Vēl pirms došanās uz Dāniju, biju izveidojis nelielu sarakstu ar Latvijas un latviešu YouTube kanāliem, ko vēlos apkopot un vienlaicīgi paskatīties, kas notiek mūsu grādos šajā lauciņā. Pēc tam, kad kāds YouTube satura veidotājs par to ieminējās un arī tādēļ, ka biju jau gatavs to darīt tāpat, tapa Latvijas YouTube vietne – vlogs.lv ; Bez dizaina, tikai saturs.
VLOGS.LV doma ir izcelt “parastos” ikdienas satura veidotājus no tiešraižu, mediju, kompāniju un valsts institūciju video, tā ,lai tie nenoēno un nenorok ikdienas satura veidotājus. Tiešraidēm ir atsevišķa sadaļa, jo viņi grēko ar lielu testēšanu pirms tiešraidēm, kur publicētos video ātri izdzēš vai nepublisko.
- Plašāk par vlogs.lv tapšanu var lasīt te: “Vlogs.lv – kādēļ tapa šī Latvijas jūtuberu vietne“.
Ir arī podraidēm (aplādes, podcast) sava versija, bet tur viss ir mazliet sarežģītāk, tādēļ nav publiski. Kad būšu ticis skaidrībā ar piegādi, tad arī būs publiski.
Politiķi un partijas
Pati pirmā publiskā automatizācija, ko izveidoju bija Latvijas politisko partiju un politiķu vietne NZA.LV , kas bija balstīta uz Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapu cvk.lv. Pirms, laikam, 2017. gada vēlēšanām lapa bija tik nepārskatāma un neizmantojama, ka man nācās izveidot savu versiju, lai varu apskatīt un salīdzināt programmas un politiķus apskatīties. Pēc šī eksperimenta, nākamajās vēlēšanās, vēlēšanu mājas lapa jau bija daudz ērtāka. Pēc šī eksperimenta pēkšņi arī dati parādījās atvēro datu portālā, bet tie tur bija krietni par vēlu, ja nemaldos, mēnešus pēc vēlēšanām. Negribētos domāt kā šīs izmaiņas bija manis dēļ, bet … sakritības pēc, tas viss notika pēc pirmās NZA palaišanas. Tikai saku.
Automatizēti sociālie tīkli un platformas
No biznesa viedokļa, šis, visticamāk, ir interesantākais no satura publicēšanas pakalpojumiem, ko var viegli automatizēt ar bezmaksas rīkiem internetā, IFTTT, Zapier, un citiem. Un tos jau daudzi izmanto. Arī es. Tiesa, es veidoju savus pielāgotos variantus. Pagaidām, raksta tapšanas brīdī, vislabāk to var redzēt manā Twitter profilā un e-art.lv facebook lapā.
Savi Instagram un Facebook risinājumi
Šobrīd ir pabeigts darbs pie pirmās instagram automatizācijas – kur saturs no mājas lapas, kopā ar attēlu tiek publicēts Instagram profilā, apstrādājot arī attēlu ar “filtriem” ( ne tiem no Instagram, bet maniem). Viss, kas nepieciešams ir teksts, lai veidotu jaunu Instagram ierakstu, jo attēlu var automātiski piemeklēt pēc atslēgas vārdiem, kas ir tekstā vai atsevišķi norādīt un publicēšanas laiks ir tulītējs… vai pēc izvēlēs jebkura diena un stunda nākotnē. Tas pats arī Facebook vietnei.
Twitter jau ir gatavi risinājumi, kā jau rakstīju iepriekš, tomēr arī tur šādu lietu automatizācijai nācās iziet cauri novērtēšanas procesam. Diemžēl mans rolandinsh Twitter konts ir sasniedzis, laikam, aplikāciju maksimumu, bet otrs konts pat bez 1000 sekotājiem varēja “izlauzties” cauri procesam un tagad publicēt 2 000 000 ziņas dienā. Divi miljoni ziņojumu!
… un daudzas citas lietas, ko automatizēt ikdienā
Mana ikdiena ir tagad radīt šādus automatizācijas rīkus, risinājumus un pakalpojumus. Ir interesanti. Sastopos ar tādiem izaicinājumiem, kas mazākiem projektiem vai eksperimentiem neatklājas, piemēram, aplikācijas paplašināšana un veiktspēja, ja ir ļoti daudz datu (gigabaitos). Par to arī rakstīšu sajā blogā.
Ja tev būtu iespēja kaut ko automatizēt, kas tas būtu? Ko Tu automatizētu?
P.S. šī ieraksta īso kopsavilkumu arī palīdzēja izveidot automatizācija, atlasot svarīgākos teikumus. Tiesa saturam bija jābūt angliski, bet matemātika paliek tā pati algoritmam – atslēgas vārdi un to konteksts.