Vlogs.lv – kādēļ tapa šī Latvijas jūtuberu vietne

Man patīk YouTube. Ikdienā tā ir, iespējams, biežāk apmeklētākā mājas lapa internetā, ārpus darba pienākumiem. Bet, veids kā YouTube paziņo par jauniem video no abonētajiem kanāliem un kā algoritms “izdomā”, kas man varētu patikt, man nebija pieņemami. Mani interesē “viss”. FOMO?

VLOGS.LV doma ir izcelt “parastos” ikdienas satura veidotājus no tiešraižu, mediju, kompāniju un valsts institūciju video, tā ,lai tie nenoēno un nenorok ikdienas satura veidotājus.

vlogs.lv logo
vlogs.lv logo

Apmuļķot YouTube algoritmu

Apmuļķot YouTube algoritmu man nesanāca tādā veidā, lai rādītu arvien jaunus autorus un viņu video tieši no Latvijas vai latviešu valodā. Tas, kā YouTube algoritms strādā – balstīts uz interesēm – man patīk, jo nav liekas informācijas. Diemžēl tas veido informatīvo “burbuli”. Mēģinot skatīties visu pēc kārtas – sabojāja manu interešu burbuli. Otrs variants bija izveidot vairākus profilus. Diemžēl tā var ātri pazust desmitos profilu, kur katrs pielāgots savai un radniecīgām jomām. Un arī var aizmirst pārslēgties.

Izveidot savu risinājumu

Nekas cits neatlika kā izveidot savu risinājumu – vlogs.lv. Publiski redzamā daļa ir tikai neliela aisberga daļa, kuru sāku veidot ap 2014. gadu, kad devos uz Dāniju. Tā ir tā, kura ir bezmaksas pieejama ikvienam no YouTube puses. Publiskajā versijā ir atstātas tās nepilnības, kuras maksā dārgi lai uzturētu – video pārbaudi. YouTube video pārbaude ir nepieciešama, jo salīdzinoši daudz video ir testi vai tiek dzēsti drīz vien pēc to publicēšanas, kļūdas vai citu iemeslu dēļ. Ja un kad būs vairāk naudas, iespējams, šo salabošu, bet uz doto brīdi nav izdevīgi bezmaksas variantam un nav tik traki, ja video izrādās dzēsts, tad var skatīties nākamo.

Kā tad vlogs.lv darbojas?

Tiklīdz kanāls publicē video, nākamajās 15 – 45 minūtēs (vai ātrāk) tas parādās vlogs.lv. Dēļ nobīdes ir iespējams, ka kāds video nemaz neparādās, jo jau ir dzēsts laika posmā kopš pēdējās pārbaudes.

Pats video iegūšanas veids ir balstīts uz citu, vēl nepublicētu satura “aplikācijas” (Latvijas ziņas vai ziņas latviešu, krievu un angļu valodā no Latvijas vai Latvijas autoriem/medijiem), jo vlogs.lv ir laba testa arēna, lai izķertu kļūdas un nepilnības.

Kā tas izskatās tehniski, var redzēt te: Satura automatizācija internetā.

YouTube satura automatizācija ar n8n
YouTube satura automatizācija ar n8n

Vlogs.lv sadaļas

Lai atvieglotu satura pārlūkošanu, izveidoju dažas sadaļas:

  1. Latvijas YouTuberi.
  2. Tiešraides ((live)streaming).
  3. Mediji.
  4. Valsts un pašavaldības iestādes.
  5. Organizācijas (saimnieciskās darbības veicēji – firmas, organizācijas, utt).
  6. Konspirācijas, “Viss ir slikti” un to atbalstītāji.
  7. “Meh”
  8. Shadowban” (banotie kanāli).

Ja pirmās piecas kategorijas, gribētos ticēt, ir pašsaprotamas no nosaukumiem, tad pēdējās trīs laikam jāpaskaidro.

Konspirācijas, “Viss ir slikti” un to atbalstītāji” (Kanāli kuri tieši vai netieši saistīti ar konspirāciju teorijām, ir pret vakcināciju, “viss ir slikti” vai to tiešie atbalstītāji un izplatītāji), ņemot vērā, ka lapa publiski pieejam no 2021. gada, tad šie bija tie, kas sūdzas par slikto valdību vai izplata un veido maldinošas vai nepatiesas ziņas.

Meh” (Kanāli, kuriem linki tika noņemti satura dēļ. Un tomēr… informatīvi tiek saglabāts satura attainošana) – lielākoties atklāti rupji un/vai izplata un veido maldinošas vai nepatiesas ziņas, bet jau daudz kaitnieciskā veidā. Vai tie, kas izmaksā dārgi – bieži publicē un dzēš savus video (bieži bija saistīts ar tām pašām nepatiesajām vai maldinošajām ziņām).

Shadowban” – lietotāju, kuri publicē vlogs.lv neatbilstošu saturu, šādu video apstrāde vlogs.lv izmaksā “dārgi” resursu ziņā, tādēļ vēlamies fokusēties uz kvalitatīvāku saturu. Iespējams, tiks vēlāk izveidota papildus iespēja, šo sarakstu labāk filtrēt. Atstāju nosaukumus, lai zinu, ka ir jau pievienots un atrasts YouTube kanāls (un lai formās neraksta desmitiem reižu kā ieteikto).

Viss šis iedalījums ir tīri mans, personiski subjektīvs, tādēļ nākotnē domāju, kad būs reģistrācija ar iespēju katram pašam salikt savus sekošanas sarakstus to varēs labot, bet pagaidām tas ne tuvu nav resursizdevīgi, ja jāveido bez maksas.

Izaicinājumi

Lielākais izaicinājums bija autortiesības un YouTube noteikumu ievērošana.

Pēc YouTube noteikumiem, neviena aplikācija nevar dublicēt YouTube funkcionalitāti, tādēļ arī ir lietas, ko tehniski varētu ieviest jau rīt, bet YouTube tas galīgi varētu neptikt. Tādēļ fokuss ir uz pavisam ko citu – saturu.

Savukārt saturu aizsargā autortiesības, te savukārt godīgas lietošanas princips, precīzāk, neatņemt autoriem (un YouTube) naudu, tādēļ esošais risinājums ir tāds “pliks”. Arī te ir risinājumi, bet ne tagad.

Ieskats kāda apmeklējuma statistikā

vlogs.lv lietotāja iesaiste ar saturu
vlogs.lv lietotāja iesaiste ar saturu. Piemērs.

Noslēgumā

Kā jau rakstīju, vlogs.lv ir testa platforma līdzīgai aplikācijai, tādēļ šeit lielu, vismaz publiski, attīstību nav paredzēts rādīt. Tas, kas notiek “iekšā” aplikācijā, jau ir pavisam cits stāsts. Vienkāršojot – satura analīze.

Tādēļ, ja ir vēlme sekot līdzi Latvijas jūtūberiem – ieskaties vlogs.lv! Šī raksta publicēšanas brīdī, kopš 2021. gada 15. februāra ir parādīti 29169 ieraksti no 563 Youtube kanāliem un viss sākās no kādiem 50+ 2014. gadā.

Abonēt
Ziņot par
guest

0 Komentāri
vecākā
jaunākā balsotākā
Inline Feedbacks
Skatīt visus komentārus