Mans pirmais asistents

Lai cik tas dīvaini neizklausītos, bet man ir asistents. Un nevis darbā, bet man personīgi. Pieejams dažas stundas nedēļā. Mācīties alkstošs un apgūst programmēšanu ārzemēs. Tas ir mans brālis. Tālāk jau sīkāk kā līdz šādai situācijai nonācām.

Satura rādītājs

Kā radās doma par personīgo satura asistentu?

Šī doma klusībā brieda jau sen. Ņemot vērā, ka “laužu un spēlējos ar interneta saturu kopš 2004. gada“, tad pirms kāda laika tika sasniegts tas punkts, kad nav laika vairāk laušanai vēl jo mazāk, lai spēlētos ar saturu, jo visu manu laiku šobrīd aizņem programmēšana.

Tomēr ir vēlme ik palaikam arī kaut ko uzrakstīt, kaut ko papētīt. Bet tas prasa laiku. Arī automatizēt to visu nevar, jo nepieciešami izejas dati, lai izveidotu meklētāju. Šad un tad arī klientu lapām nepieciešams darbs ar saturu – ievietot, labot, uzturēt. Lai ar šiem darbiem palīdzētu, nepieciešamas nedaudz tehniskās zināšanas un interneta satura mārketingu.

Pagājušajā, 2021. gadā, bija doma beidzot atdzīvināt arī dažas manas mājas lapas, lai redzētu vai ir interese lasītājiem par saturu vai to, ko piedāvā mājas lapas, vai arī labāk sāk nopietnāk pievērsties mobilo aplikāciju izstrādei.

Personīgais asistents

Personīgais asistents

Kas līdz šim atturēja un kādas bija prasības?

Lielākā turēšanās pretī šai domai bija asistenta spējā uzdevumus izpildīt kvalitatīvi. Arī finanšu jautājums bija (un joprojām ir) atklāts, jo man nav liekas naudas, ko tērēt par, iespējams, nevajadzīgu “pakalpojumu”. Vēl vairāk interesēja arī visa legālā puse – līgumi, pieeju drošums, utt. Tā kā līdz galam nebiju pārliecināts ne par vajadzību, ne finanšu pusi, ne arī kvalitāti, šo domu visu laiku centos atgaiņāt.

Kvalitatīva uzdevuma izpilde

Ar laiku sapratu, ka asistentam nav vajadzības un nevar “izpildīt tieši tā, kā vēlos”, tāpat mani vairāk interesē tieši pirmreizējo datu izpēte, ja runa par kādu tematu. Tādēļ lielākais uzdevums ir palīdzēt atrast kopsaucējus un atslēgas vārdus, ko man pašam meklēt tālāk.

Arī uzdevumi atšķiras – tie nav vienādi. Ir lietas, kuras var iemācīt un jāseko tikai paraugam, piemēram, satura ievietošana mājas lapā. Šādiem darbiem, jau esmu pieradis rakstīt instrukcijas klientiem vairāku lapu garumā, tādēļ izveidot vēl vienu pamācību asistentam nebūtu grūti. Savukārt izpētei mani interesē cita viedoklis uz pieeja, jo tāpat kā gala produkta/pakalpojuma saņēmējs šai izpētei, meklēs citādākus atslēgas vārdus.

Līdz ar to, kvalitātes rādītājam jābūt “pietiekami labs“, lai varētu uz izpētes bāzes izveidot jaunu saturu.

Asistenta izmaksas un finanšu jautājums

Šis jautājums joprojām ir atklāts. Tas lielā mērā atkarīgs no ieguldītā laika un izpētes dziļuma. Lai būtu skaidrs, es pat nevaru atļauties kādu uz pusslodzi nolīgt, vismaz sākumā. Tāpat, diemžēl, tādēļ, ka lielākā daļa ir personiskie uzdevumi, kuri īsti ieņēmumus nedod, tad ieguldījuma atdeve arī ir grūtāk novērtējama. Lai gan, vismaz, scenāriju darbiem (tie ar instrukcijām) ir diezgan skaidras izmaksas pret ieguvumu – es kā programmētājs varu vairāk iegūt programmējot un mazliet veltot laiku apmācībai, lai tā vietā nodarbotos ar diezgan vienkāršiem un mazu darbu veikšanai. Šajos gadījumos ieguvums ir redzams uzreiz.

Mans plāns, atrast kādu par minimālo algu, ja finanses atļaus, ko ar laiku (obligāti) “norakstīt” biznesa izdevumos, jo daļa no darbiem ir tiešā veidā saistīti ar saimniecisko darbību (tā saka spēkā esošā likumdošana).

Datu drošība asistenta rokās

Laužu internetu” lielākoties saistīta ar caurumiem digitālajās sienās (izteikšos abstrakti). Savā programmētāja pieredzē esmu redzējis cik nedroši tiek glabātas paroles, pat ja lieto vai ievieš visādus drošības protokolus un pamācības. Viss beidzas ar lapiņu pie monitora vai tēlaini izsakoties PIN kods, kurš uzrakstīts uz maksājumu kartes.

Šis punkts automātiski nozīmē, ka manu datu drošība nu ir cita cilvēka rokās un pieļautajās kļūdās. Pagaidām risinājums ir dot tikai to, kas nepieciešams un mainīt pieejas pēc uzdevumu izpildes. Diemžēl, visur tas nav iespējams, jo ir dati, kuri ir nedalāmi – bez atsevišķas pieejas tikai uzdevumam nepieciešamajai daļai.

Personiskā asistenta meklēšana

Ik pa laikam arī meklēju dažādās vietnēs cilvēkus, lai saprastu kāds vispār ir piedāvājums un izmaksas. Īsumā: atrast var visu. Gandrīz. Gan piedāvāto pakalpojumu gan cenu amplitūta ir milzīga. Lai gan liela daļa uzdevumu, ko piedāvā cilvēki, var izdarīt automātiski (par šo jau top jauns raksts) pieslēdzot dažas programmas.

No visa meklētā sapratu, ka man nepieciešami diva veida asistenti – latviešu un angļu valodu lietojoši ar citām svešvalodu zināšanām.

“Latviskā” vide

Nope, nekas ar nacionālismu vai ko tādu.

Tikai tas, ka daudzas lietas man nepieciešamas latviski – sākot no informācijas meklēšanas un beidzot ar atradumu apkopošanu latviešu valodā (lai man nav jātulko no angļu vai krievu valodas). Vēlos vienkāršu copy-paste1 tekstu, ko var izmantot tālāk. Tāpat darbs ar tekstiem, priekš mājaslapām, uz doto brīdi ir ap 80% – 90% latviešu valodā. Tāpat arī visa Latvijas “kultūrtelpas un politekonomiskā aura” jāsaprot, ko ārzemniekiem būs grūtāk apjaust.

Starptaustiskā (angliskā) vide

Šis liekas, ka pašsaprotami, ja darbs ir starptautiskā vidē, jo lielākā daļa informācijas ir angliski un satura darbiem angliski der daudzi, piešķirot vēl tās valsts dimensiju no kuras nāk vai kurā atrodas. Šis ir tas asistenta tips, ko parasti apraksta citās – angļu – lapās. Pie starptaustiskā svides vēl atgriezīsimies nākotnē, jo šobrīd tas nav aktuāli asistentam.

Mans asistents – brālis – un kādēļ tas ir ideāli

Ja tev ir ideja un nepieciešams kapitāls/resursi, ej pie draugiem, ģimenes un muļķiem (3F – friends, family and fools).

Draugi. Ja neskaita draudzeni (arī dažas iepriekšējās), tad palīdzība bija. Bet ilgi šāda interese parasti nav, jo nav īstas atlīdzības daļas. Būsim arī godīgi – nav tas aizraujošākais darbs. Bez draudzenēm arī citi no paziņu loka tika īslaicīgi iesaistīti, bet finansiālā un legālā puse bija “dīvaina”. Lai maksātu jābūt līgumam, bet strādāt bez maksas ir jocīgi (arī man, jo uzskatu, ka par darbu atalgojums pienākas). Arī “dāvana” likuma robežās tā īsti neskaitās, ja par to būtu jāpārskaita nauda. Tad jāveido SIA un jāpieņem darbā vai jāliek personai reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam. Īsāk – sarežģīti.

Ģimene. Man joprojām liekas, ka neviens īsti nezina ar ko nodarbojos. Tajos brīžos, kas sanāk paklupt vai krist. Man vienmēr ir bijušas mājas kur atnākt atpakaļ un sagatavoties tālākajam ceļam. Ar māsu pat esam sadarbojušies biznesa jomā.

Muļķi. Līdz tiem vēl neesmu ticis. Nav arī bijusi vajadzība vai iespēja ko jautāt.

Brālis programmētājs – asistents

Veido aplikācijas no aptuveni 7 gadu vecuma. Spēlītes. Kaut kur ap to laiku bija tā aizrāvies ar spēlēšanu, ka lai ierobežotu (izniekoto) laiku, pateicu, ka drīzkt spēlēt tikai tad, ja pats arī kaut ko izveidos – datorā spēlīti, aplikāciju vai ar robotiku aizrausies. Vienalaga ko – kaut vai YouTube video veido. Pēc gada mammai bija jātaisa viņam karte un jāraksta atļaujas, ka drīkst saņemt naudu. Bija skaidrs – būs vēl viens datorsēdētājs. Tieši tāpēc pusaudža gados un tagad nepieciešams arī fiziskais darbs, lai neizplūst kā lielais brālis 😀

Līdzīgi kā es, arī brālis studē Dānijā. Un vādu pa vārdam nonācām pie tā, ka viņam nepieciešama prakse aplikāciju izstrādes jomā. Ne tikai programmēšanā, bet visā procesā, lai gatavs darba tirguma ar praktiskām iemaņām. Lai arī Dānijas augstskolas to jau nodrošina, man likās, ka vajag vēl vairāk. Tādas sarunas klīda kādu pusgadu, ka mēr bija Latvijā. Aizbrauca studēt. Pirms Ziemassvētkiem pie šīs sarunas atgriezāmies kaut kā. Teicu, lai iet kādam par asistentu kaut vai par minimālo samaksu, lai tikai uzkrāj putekļus no tās vides. Bez valodas zināšanām grūti.

Un tad nonācām pie tā, ka var palīdzēt man ar tām lietām, kurām nevēlos veltīt laiku, bet nepieciešams izdarīt. Nav gluži tāds asistents kādu meklēju, jo uzdevumi un prioritātes man jau citas, tomēr – praksei derēs. Man arī labums – izmēģināt “kā tas būtu, ja būtu” un kādi aspekti izgaismosies padarbojoties kopā.

Kas jau izdarīts?

Ņemot vērā, ka tas bija negaidīti un man darbi vairāk kā vajag. Tā īsti neko nevarēja sākt darīt. Visas lapa sbija rī ieziemotas un nebija pieejas nevienai, vismaz ne tā, lai varētu veidot rakstus kāds bez manis.

Kā testa uzdevums bija atrast informāciju par elektroauto Latvijākas, ko, kā un par cik pārdod. Bija pat tik labs, ka vēlāk liku lai pārtaisa par rakstu. Diemžēl uz doto brīdi jau saturs novecojis, jo kur publicēt nebija. Bet gan jau atjaunosim un tas tiks publicēts, jo tabula pārskatāma, 3 teikumu apraksts par katru auto arī.

Tāpat, decembra raksti e-art.lv ir lielākoties viņa izveidoti un manis pielaboti. Viens no skriptētajiem uzdevumiem, kur nepieciešama persona, lai preses relīzes pārveidotu par rakstiem. Strādājot pie e-art.lv, pamazām arī iemācījās HTML semantiku (un SEO) un kādēļ atkāpes no “pareizās” rakstīšanas ir OK.

Tāpat pamēģinājām tulkot rakstus no ārzemju resursiem. Pirmais lielākais ir gatavs un tagad man ir jāpabeidz visa salikšana kopā. Te varēja arī iepazīties ar to, ko autortiesības atļauj un ko nē, un vēl citas lietas, kas saistītas ar autordarbiem.

Nāk arī ieteikumi citi labāki, citi “jauki, bet nē“. Tas palīdzēs arī iemācīties pieņemt, ka idejas var būs labas, bet esošajai situācijai vai laikam nav īsti piemērotas vai nepieciešamas. Ir idejas, kuras izmantosim nāktnē.

Kas vēl taps?

Programmēšanas daļu vēl neesam sākuši, jo uzskatu, ka no sākuma jāpgūst “lietotāja prasību” puse un “biznesa pamatojums”. Bez tam ir tikai otrs mēnesis un janvārī bija eksāmeni, kad neko neliku darīt. Kopīgi testēsim dažādus produktivitātes rīkus uzdevumu sagatavoišani, nodošanai, publicēšanai, … un tā tālāk, kamēr viņam apniks. Vai īstais darbs Dānijā sāks traucēt.

Secinājums

Ir labi, ka mans brālis ir mans asistents interneta saturam un aplikācijām. Tas atvieglo arī kļūdīšanās gadījumos, jo pagaidām tas, ko dara nav tik nozīmīgs, bet vienlaikus bez palīdzības daudz kas nenotiktu vispār. Ja jāizvēlas starp “lēni, bet notiek” un “nekā nav”, es izvēlos pirmo. Šis palīdzēs man saprast vai asistents vispār nepieciešams un brālim būs pieredze web izstrādē un vadīšanā, primāras prasmes juniora vakancei web administrēšanā, programmēšanā, sociālo tīklu uzturēšanā.

Pagaidām viss iet pēc plāna – lēnām, nesteidzoties, iepazīstot procesus, vidi un rīkus.

P.S. raksts pirms publicēšanas tika saskaņots ar “asistentu”.


1 Tik latviski 🙂

Abonēt
Ziņot par
guest

2 Komentāri
vecākā
jaunākā balsotākā
Inline Feedbacks
Skatīt visus komentārus